Yüzlerce 15 yaş altı çocuk ellerinde Tevhid bayrağı ile ‘Gazze’ye destek için’ yürütüldü

Kuruluşlar arasında Eğitim-Bir-Sen Batman Şubesi, Peygamber Sevdalıları Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı Batman Şubesi yer aldı. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı da yürüyüşe katıldı.

ÇOCUKLARI KULLANDILAR

İlahiyatçı-Felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, yürüyüşe ilişkin, “HÜDA PAR ve illegal uzantısı Hizbullah, Türkiye’de siyasal dinciliği meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu Cumhuriyete meydan okumadır. Türkiye’deki dinci ve bölücü gruplar, Hamas-İsrail çatışmasını bir fırsata çevirerek Hamas militanlığı üzerinden laikliği ve Türk kimliğini hedef alan siyasal dinci hareketi fiilen başlatmış bulunuyor. Bu, Türksüzleştirme politikasının din kılıfı altında yeniden sahneye sürülmesidir. Devlete karşı dinci bir kalkışmadır” tepkisini gösterdi. Yürüyüşün anayasal bir suç olduğunu belirten Filiz, çocukların dinci, siyasal ve gayrimeşru bir hareketin istismarına da maruz bırakıldığının altını çizdi.

‘İNSANİ DRAMI İSTİSMAR’

Eğitim-Bir-Sen’in yürüyüşe destek vermesini değerlendiren Eğitimİş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Sendikacılıktan, eğitimden ve pedagojiden uzak bir anlayış. Eğitimin gerçek sorunlarıyla uğraşmıyorlar. Bu cephe, Cumhuriyet ve Atatürk devrimleri karşıtlığında birleşir. Sokaklarda cihat çağrılarını ve çocukların istismar edilmesini görebiliyorsak, bu açıkça laik Cumhuriyet’e başkaldırıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x