Erdoğan’dan ‘otomotiv’ açıklaması: Fırsatçılık yapanlara ağır yaptırımlar uygulayacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan tedbirlerle birlikte otomotiv piyasasındaki fahiş fiyat artışlarının ortadan kalkmaya başladığını ifade ederken, “Fırsatçılık yapanlara nefes aldırmayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26. Geleneksel Tüketici Ödülleri Zirvesi’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Kabine toplantılarımızın ilk gündem maddesini deprem bölgesinde yürütülen inşa ve ihya faaliyetleri oluşturuyor. Orta Vadeli Program’da (OVP) olduğu gibi önceliği daima bölgenin ayağa kaldırılmasına veriyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada depremzedelerimizi sırf siyasi tercihlerinden dolayı onlara hakaret edenlerin insaflarına bırakmayacağız.

“Fevri adımlardan uzak durduk”

Muhalefetin baskısına rağmen ekonomide fevri adımlardan uzak durduk. Çarkların kesintisiz dönmesini sağladık. Aynı tavrı Rusya – Ukrayna savaşının tetiklediği küresel ekonomik krizde de gösterdik. Ülkemizi büyütmeye dayalı bir ekonomi modeli uyguladık.

Tüm dünyada son 60-70 yılın en yüksek rakamlarına ulaşan enflasyon oranları bizleri de olumsuz etkiledi. Halen de etkiliyor.

“Ekonomik hiçbir gerekçe ile açıklanamayacak afaki rakamlar gördük”

Tamamen fırsatçılıktan kaynaklı fiyatlama davranışları eklenince bizim yükümüz daha da arttı. Ekonomik hiçbir gerekçe ile açıklanamayacak afaki rakamlar gördük. Vatandaşın lokmasına kasteden açgözlülerle karşılaştık.

“Nefes aldırmayacağız”

Yeni kabinemizin önceliklerinden birisi bu balonu söndürmekti. Attığımız kararlı adımlarla otomobil fiyatlarından başlayarak birçok alanda ciddi mesafe aldık. Alınan tedbirler, kesilen cezalar sayesinde otomotiv piyasasındaki spekülatif fiyat artışları ortadan kalkmaya başladı.

Güya araç kıtlığından fiyatlar sürekli artarken, bugün artık indirimleri, kampanyaları konuşuyoruz. Benzer bir tablonun konut ve kira fiyatlarında da yaşanacağına inanıyoruz. Fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar uygulayacağız. Nefes aldırmayacağız.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x