İran’da 3 Aydır Süren Toplu Zehirlenme Vakalarının Kız Öğrencilere Yönelik Bir Saldırı Olduğu Tahmin Ediliyor

İran’da bir süredir devam eden toplu zehirlenme vakalarında kız öğrencilerin belirgin sayısı dikkat çekti. Zehirlenmelerin kız öğrencilerin eğitimden uzaklaştırılması için yapılan bir saldırı olduğu konuşuluyor. Ülkede yetkililerin bir kısmı toplu zehirlenmelerdeki kız öğrenciler hakkında stres ve panik atak gibi nedenler sunsa da bazıları ise durumun bilerek yapılan bir saldırı olduğunu savunuyor.

İran’da toplu zehirlenme vakalarında yaklaşık 250’den fazla kız öğrencinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

30 Kasım’dan bu yana devam eden toplu zehirlenmelerin bir tür planlı saldırı olduğu ön görülüyor.

Konu ile ilgili sosyal medyadan paylaşım yapan “@fresh_sadegh” adlı kullanıcının aktardığı bilgiler şok edici türden.

Kum’da başlayan zehirlenmeler Luristan Eyaleti’nin Burucerd şehrine de sıçradığını belirten kullanıcı, Burucerd’de kız liselerinde, ilkokulda ve bir erkek lisesinde de zehirlenme vakaları olduğunu aktarıyor.

Öğrencilerin hastanelere genellikle baş ağrısı, kusma, göğüs ağrısı, baş dönmesi, normalden hızlı nefes alma, hızlı kalp atışı, düşük tansiyon şikayetleri ile başvurduğu aktarıldı.

Diğer yandan yaşadıkları durum hakkında konuşan öğrencilerin bazıları baş dönmesi ve baygınlık hissetmeden hemen önce çamaşır suyu, mandalina veya naneye benzer koku aldıklarını ifade ediyor.

İranlı yetkililer ilk başta olayları panik atak ve stres bozukluğu ile ilişkilendirmiş ancak incelemeler bunun doğru olmadığını göstermiş.

Paylaşımda, bölgeye gönderilen müfettiş ve toksikologların herhangi bir kimyasal maddeye rastlamadıkları ifade ediliyor.

Konu ile ilgili ipuçları olmasına rağmen medyayla paylaşılmıyor ve yargı herhangi bir sonuca ulaşamadığını belirtiyor.

Ancak daha önce bir Sağlık Bakanlığı yetkilisi tarafından yapılan açıklamada ‘Bu olaylar kızların okumasını istemeyenlerin işi’ olarak belirtilmiş. Yetkilinin daha sonra bu iddiasını geri çektiği söyleniyor.

Tahran, Şiraz ve Erdebil’de de henüz doğrulanmamış zehirlenme vakaları olduğu biliniyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Modern Ortadoğu’nun Tarihi, Uluslararası İlişkileri ve Siyaseti üzerine çalışan Proje Asistanı Gizem Aslantepe konu ile ilgili ‘Burada mesele: Kız çocuklarının zehirlenerek, korkutularak ve ‘online eğitim’ adı altında evlere hapsedilerek eğitimden uzaklaştırılmaya çalışılması gibi görünüyor. Failler konusunda net bir şey söylemek şu an için mümkün değil’ diye konuştu.

“Bu saldırıların arkasında köktenci grupların parmağı olduğundan şüpheleniliyor” diyen Arslantepe, Burucerd Millet Vekili Fateme Maksudi’nin köktenci unsurların rolünü reddettiğini ve öğrencilerin hayatı söz konusu olduğu için online eğitime geçilmesi gerektiğini savunduğunu belirtti.

Erdebil’deki bir kız lisesinden görüntüler paylaşan Arslantepe, bu saldırıların bir “cins kırımına” dönüştüğünü ifade etti.

İşte o görüntüler:

Diğer yandan Arslantepe, 5 ildeki kız liselerine, ortaokullara ve üniversitelere 150 saldırı düzenlendiği, bunun sonucunda da 800 öğrencinin zehirlendiği ancak 2 ay geçmesine rağmen herhangi bir tutuklama olmadığının aktarıldığını söyledi.

Tahran’da zehirlenen öğrencilerin ailelerinin Yarcani Kız İlköğretim Okulu önünde toplanarak yetkilileri protesto ettiği de bilinenler arasında.

Ülkenin farklı yerlerinden zehirlenme görüntüleri paylaşan Arslantepe, Meclis Başkanı Kalibaf konunun araştırılması için özel bir soruşturma komisyonu kurulması emrini verdiğini de duyurdu.

İşte ülkenin farklı yerlerinden öğrencilerin zehirlendiğini ispat eden bazı görünütüler:

??

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir