Ethereum’da hata bulana 500 bin dolar ödül verilecek

Investing.com – Ethereum yatırımcıları merakla ağın Nisan ayındaki güncellemesini beklerken Ethereum Vakfı güvenlik açıklarının belirlenmesi konusundaki hata ödülünü ikiye katlayarak 500 bin dolara çıkardı. 

Ethereum ağında kilitli varlıkların çekilebilmesini sağlayacak olan Shapella (Shanghai-Capella) güncellemesinin 12 Nisan tarihinde ana ağa uygulanması bekleniyor. İki haftada bir yapılan Ethereum geliştiricileri toplantısının son oturumunda güvenlik uzmanı Fredrik Svantes, sona gelinen test çalışmalarında hata ayıklama ödülünün iki katına çıktığını duyurdu.

Svantes yaptığı açıklamada Shapella’ya özgü sorunları bulmanın artık çok daha cazip olduğunu ve geliştiricilere daha fazla güvenlik açığını bulmaları konusunda çağrıda bulundu.

Shapella güncellemesi için olası güvenlik açıklarının belirlenmesinde ödülün iki katına çıkarılması, bu güncellemenin önemini bir kez daha ortaya koydu. Geliştiriciler, güncellemenin 12 Nisan’daki yayımlanma tarihi öncesi herhangi bir sorunla karşılaşmamak için son derece titiz çalışıyor. 

Ana ağ güncellemesi öncesi gölge çatalı testi yapılacak

Ethereum Vakfı geliştiricilerinden Parithosh Jayanthi, Ethereum ağında bir yazılım çatalı gerçekleşeceğini ve bu son testin bir test ağı üzerinde değil ana ağ üzerinde gerçekleşeceğini duyurdu. 

Bu önemli deneme aşamasında gölge çatal, geliştiricilerin güncelleme öncesi kodların orijinal Blockchain ağı üzerinde nasıl çalıştığını görmelerini sağlar.

Shapella güncellemesi öncesi geliştiriciler, Sepolia, Zhejiang ve son olarak 14 Mart’taki Goerli test ağını başarıyla gerçekleştirdi. Geliştiriciler, son toplantıda ayrıca Ethereum node’lerinin sorunsuz bir geçiş gerçekleştirmek adına lansman öncesi sistemlerini yükseltmeyi atlamamalarını hatırlattı.

Ethereum’un Merge sonrası en önemli güncellemesi öncesi geliştiricilerin genel olarak oldukça titiz davrandığı görülüyor. Son geliştirici toplantısının ardından Shapella güncellemesi için bir sorundan bahsedilmezken ana ağ uygulamasının daha önce belirtildiği gibi 12 Nisan’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir